Scheldemond College
  • Voorwoord
  • Schoolgids
    • 1. De Organisatie
    • 2. Een openbare school
    • 3. De schooltijden en vakanties
    • 4. Hoe we met elkaar omgaan
    • 5. Het onderwijs
    • 6. Vakkenpakketten/ profielen: De keuzemogelijkheden
    • 7. Samenwerkingsverband VO
    • 8. De mediatheek
    • 9. Leerlingbegeleiding
    • 10. Contact met de school
    • 11. Financiële zaken
    • 12. Verzuimprotocol
    • 13. Overige informatie
    • 14. Nuttige namen en adressen
    • Bijlage 1 Idu gegevens
  • Absentenregistratie
  • Terug naar de website
  • Zoek
  • Menu Menu

6. Vakkenpakketten/ profielen: De keuzemogelijkheden

6.1 Afdeling vmbo - mavo 6.2 Afdeling havo - vwo 6.3. Vakkenpakketten/profielen: de procedure 6.4 Wijzigingen in keuze vakkenpakket/profiel 6.5 Doorstroming naar een volgende opleiding vmbo – mavo 6.6 Vrijstelling lichamelijke opvoeding 6.7 Schoolonderzoeken en examens 6.8 Lessentabellen
6.1   Afdeling vmbo – mavo

De school geeft uiterlijk in de maand mei van het tweede leerjaar een bindend advies voor een leerweg. Van dat advies wordt in principe niet afgeweken. De resterende periode van het leerjaar werkt de leerling voor de overgang naar klas 3.

In de onderbouw oriënteert de leerling zich op vervolgopleidingen en de te kiezen richting in de bovenbouw.

Iedere leerling in een praktische route volgt het profiel Dienstverlening en Producten. In dit profiel leert iedere leerling wat het is om activiteiten te organiseren, producten te maken ente verkopen. Zo organiseren leerlingen bijvoorbeeld zelf de ouderavond of de sportdagen van het basisonderwijs. Ook doen de leerlingen veel praktische vaardigheden op, waardoor zij makkelijker doorstromen naar het mbo.

Naast het profielvak volgen leerlingen in de praktische route ook keuzevakken. Op het Scheldemond College kan men in de bovenbouw kiezen uit Sport, Hospitality, MTV of Techniek.

Sport
Leerlingen die kiezen voor de richting sport, gaan naast het sporten ook zelf lesgeven in desport. Dit kan bijvoorbeeld aan de eigen klasgenoten, aan leerlingen in de onderbouw of op een basisschool. Ook leren zij alles over veiligheid in de sport en krijgen ze een stukje EHBO.

Hospitality
Bij hospitality worden leerlingen opgeleid in de gastvrijheid en in de keuken. Ze serveren inons restaurant Colours hun eigen gerechten aan de gasten. Ook zorgen ze voor de koffie en andere drankjes.

MTV (Multimedia, Techniek en Vormgeving)
Bij MTV stelt de leerling zijn eigen programma samen. Dit is gericht op de huidige moderne(media-)technieken. Het is een brede opleiding, waarin de leerling onder andere kan kiezenuit ICT, gamedesign, vormgeven, filmen, 3D-design, fotografie, ontwerpen en podium- en evenemententechniek. Leerlingen hebben een actieve rol bij de voorstelling van de Musical Class.

Techniek
Hoe een elektrische waterdichte schakeling werkt en hoe die moet worden aangesloten, is een van de dingen die de leerling leert bij Techniek. Andere mogelijkheden van de opleidingzijn bijvoorbeeld het maken van een rainshower of het ontwerpen van metalen fotolijstjes.

Het vakkenpakket dat een leerling gaat volgen, is afhankelijk van bovenstaande keuzevakken en met het behalen van dit diploma kunnen de leerlingen nog alle kanten op.

Naast de praktische route kunnen de leerlingen ook een theoretische route volgen. Deze studierichting is bedoeld voor leerlingen met een theoretische leerstijl en biedt leerlingen de mogelijkheid om, na het behalen van een mavodiploma, door te stromen naar havo 4. Het vakkenpakket dat een leerling volgt, is gericht op een profiel in de havo. Voor leerlingen die deze route volgen, zijn er twee profielen mogelijk, namelijk het profiel Natuur & Gezondheid en het profiel Economie & Maatschappij.

6.2  Afdeling havo – vwo

Havo

In leerjaar 4 en 5 volgen leerlingen de lessen in het gekozen profiel. Het curriculum moet minimaal 3.200 studielasturen omvatten.
De vier profielen zijn:

  • Cultuur en Maatschappij
  • Economie en Maatschappij
  • Natuur en Techniek
  • Natuur en Gezondheid

Vwo
Op het vwo kan een leerling kiezen voor atheneum of gymnasium. Een gymnasium- leerling heeft altijd Latijn in het pakket. In het tweede leerjaar van het vwo hebben alle leerlingen Latijn en Grieks. Vanaf de derde klas er een keuze worden gemaakt.

In het vierde, vijfde en zesde leerjaar kiezen leerlingen een profiel. Het curriculum moet minstens 4.800 studielasturen bevatten.
De vier profielen zijn:

  • Cultuur en Maatschappij
  • Economie en Maatschappij
  • Natuur en Techniek
  • Natuur en Gezondheid

Extra vakken
In het vierde, vijfde en zesde leerjaar mag je, als je het aankunt, de studielast overschrijden. Wanneer je een extra vak wilt, kun je dit aanvragen bij de decaan. Je schrijft hiervoor een motivatiebrief. Mentor, decaan, intern begeleider en teamleider samen zorgen er, in goed overleg met jou, voor dat je niet voor een te grote studielast of ongewenste vakkencombinatie kiest. Het volgen van een extra vak is alleen mogelijk, wanneer het rooster dit toelaat.

Keuzebeperkingen
In principe kan de leerling in de bovenbouw uit alle vakken van het vrije deel kiezen, zo langer geen bezwaren van rooster technische of organisatorische aard bestaan.

6.3. Vakkenpakketten/profielen: de procedure

Bij het samenstellen van vakkenpakketten en profielen worden de leerlingen begeleid door de decanen

Zij adviseren:

  •  leerlingen een pakket/profiel te kiezen dat hen in staat zal stellen tot de gewenste studierichting of opleiding toegelaten te worden;
  • pakketten/profielen die voldoen aan de school-wettelijke eisen.

In de maanden maart en april kiezen de leerlingen een pakket of studieprofiel.

Afdeling vmbo – mavo

In klas 1 en 2 worden alle leerlingen voorbereid op hun keuze voor een bovenbouwprogramma. Aan het einde van het tweede leerjaar krijgt de leerling hiervoor ook een advies van de docenten.

Afdeling havo – vwo

Havo
In het derde leerjaar moet voor 1 april opgegeven worden welk profiel de leerling in zal gaan volgen.

Vwo
In het derde leerjaar moet voor 1 april opgegeven worden welke richting, welke keuzevakken en/of modules de leerling zal gaan volgen.

6.4 Wijzigingen in keuze vakkenpakket/profiel

Na 1 april is wijziging in de gekozen pakketten en profielen alleen nog mogelijk als dat geen problemen voor roosters of organisatie geeft. De teamleider beslist daarover. In de bovenbouw havo – vwo beslist de decaan in overleg met de teamleiders.

Afdeling vmbo – mavo
Wijzigingen in vakkenpakketten kunnen eventueel worden gemaakt. Dit enkel in overleg met de mentor en de teamleider. Er mogen hierbij geen problemen van roostertechnische en/of organisatorische aard optreden.

Afdeling havo – vwo
In overleg met de decaan kan een leerling bij hoge uitzondering, uiterlijk tot de herfstvakantie, in het vierde leerjaar verandering in zijn pakket aanbrengen. Er mogendaarbij geen problemen van roostertechnische en/of organisatorische aard optreden.

6.5 Doorstroming naar een volgende opleiding vmbo – mavo

Niveauverbetering is binnen het vmbo mogelijk.

mavo – havo
Doorstroming van vmbo – mavo naar havo staat vermeld in het ‘Reglement van Beoordeling,Bevordering en Plaatsing’. Dit reglement staat op onze website

havo – vwo
Bezitters van een havodiploma kunnen worden toegelaten tot vwo 5. Doorstroming van havo naar vwo staat vermeld in het ‘Reglement van Beoordeling, Bevordering en Plaatsing’. Dit reglement staat op onze website.

6.6  Vrijstelling lichamelijke opvoeding

Het bevoegd gezag kan leerlingen vrijstellen van het onderwijs in lichamelijke opvoeding, mits zij een medische verklaring overleggen waaruit blijkt dat zij lichamelijk ongeschikt zijn dit onderwijs te volgen.

Mocht de huisarts weigeren een dergelijke verklaring af te geven, dan kunnen de ouders of verzorgers van de betrokken leerling het management van de school verzoeken een aanvraag tot keuring in te dienen.

Lichamelijke Opvoeding is een verplicht examenvak. Leerlingen die niet aan de reguliereexameneisen (kunnen) voldoen, dienen vervangende opdrachten uit te voeren, anders kunnen zij geen diploma krijgen.

6.7  Schoolonderzoeken en examens (beide afdelingen)

Het eindexamen kent twee onderdelen per vak: het Schoolexamen (SE) en het Centraal Examen (CE). Het schoolexamen is vastgelegd in het zogenaamde programma van toetsing en afsluiting (PTA). In het vmbo – mavo duurt dat twee jaar, in de bovenbouw voor havoleerlingen eveneens twee jaar en voor vwo-leerlingen omvat het PTA drie jaar. Het grootste deel van het PTA wordt echter afgenomen in het examenjaar. Het CE (1e tijdvak) vindt plaats in de maand mei van het laatste schooljaar. Iedere leerling mag 1 vak herkansen en deze herkansing vindt plaats in juni (2e tijdvak). Aan het begin van het schooljaar, voor 1 oktober, ontvangen de kandidaten die eindexamen gaan doen hetProgramma van Toetsing en Afsluiting en het Eindexamenreglement. Deze zijn beide ook te vinden op onze website.

6.8 Lessentabellen 2023 – 2024

Vmbo-basis

Kader/mavo

Toelichting:

  • Mavo praktijk: keuzepakketten zijn volledig samen te stellen door de leerlingen, mits passend in het profiel D&P – minimaal twee van de vier groene vakken
  • Mavo Theorie: keuzepakketten zijn volledig samen te stellen door de leerlingen, mits passend in een van de mavo profielen Combinatie van de volgende vakken – bi+ak (zw)/ bi+ge (zw)/ bi+wi (zw of lb)/ wi+ec (ec)/ wi+nask (tn of lb)/ ec+du (ec)
  • Indien wiskunde en/of LO2 wordt gekozen, komt er (in leerjaar 3) per vak 1 lesuur in het totaal
  • Een leerling met DP sport in leerjaar 3 kan in leerjaar 4 kiezen voor LO2

Havo - vwo onderbouw

 ** = bij overbelasting kan in overleg Highschool worden aangepast naar twee perioden.

  1. CKV of een leerling 0 of 1 uur volgt is afhankelijk van het volgen van het Highschoolprogramma Creative Da Vinci
  2. Lichamelijke Opvoeding of een leerling 3 of 2 uur volgt is gekoppeld aan de Highschoolprogramma’s Creative Da Vinci

 

Havo klas 3

vwo klas 3

Havo 4, 5 en vwo 4, 5, 6

Opmerking m.b.t. aanpassingen lessentabel i.v.m. tweefasen vwo:
Een leerling met het vakkenpakket netl, entl, ltc, na, sk, wis, bi, eco heeft nu in V5
met 2 uur l.o. 31 + 2 = 33 lesuren in de week.

  1. Op verzoek van de sectie Nederlands verschuift het 4e lesuur van havo 4 naar havo 5. Dit start bij het cohort 2024-2026.
  2. Deze vakken worden in de Z-band aangeboden.
  3. Cohort 2022-2025 heeft nog de 4 lesuren die al jaren in V6 gegeven worden. Voor cohort 2023-2026 (vwo 5 in schooljaar 2024-2025) verschuift het 4e uur uit vwo 6 naar vwo 5, zodat het aantal lesuren in vwo 5 gelijk is aan het aantal lesuren in havo 5.
  4. Cohort 2023-2026 staat vooralsnog op de “reguliere” uren natuurkunde in klas 4.
    Cohort 2022-2025 heeft nog de 4 lesuren die al jaren in V6 gegeven worden. Voor cohort 2023-2026 (vwo 5 in schooljaar 2024-2025) verschuift het 4e uur uit vwo 6 naar vwo 5, zodat het aantal lesuren in vwo 5 gelijk is aan het aantal lesuren in havo 5.
  5. Cohort 2022-2025 heeft nog de 4 lesuren die al jaren in V6 gegeven worden. Voor cohort 2023-2026 (vwo 5 in schooljaar 2024-2025) verschuift het 4e uur uit vwo 6 naar vwo 5, zodat het aantal lesuren in vwo 5 gelijk is aan het aantal lesuren in havo 5.
  6. De sectie biologie wil ook graag in vwo 5 evenveel uren als in havo 5. Hier is echter nog niet op voorgesorteerd. Het extra uur in vwo 5 voor het cohort 2023-2026 is goedgekeurd door het LMT. Voor cohort 2024-2027 (V4 in schooljaar 2024-2025) gaat het 4e uur uit vwo 4 naar vwo 5 in schooljaar 2025-2026.
  7. Alleen als extra vak te kiezen. V5 en V6 zal gecombineerd worden in een groep met drie lesuren.

Privacy & Cookies — Disclaimer

Weyevlietplein 7-13
4385 CH  Vlissingen

Tel: 0118 479 400

info@scheldemondcollege.nl

Als school voor openbaar onderwijs hebben wij oog voor onze omgeving en staan we midden in de samenleving. Het Scheldemond College is een kleine school en daardoor overzichtelijk. Bij ons ben je geen nummer, jij staat centraal.

Direct naar:

Roosterwijziging
Schoolgids
Schoolplan
Ziekmelding

Volg een handmatig toegevoegde link
  • @scheldemondcollege

Volg een handmatig toegevoegde link
  • scheldemond_college

Volg een handmatig toegevoegde link
  • scheldemond_college

Weyevlietplein 7-13
4385 CH  Vlissingen

Tel: 0118 479 400

info@scheldemondcollege.nl

Als school voor openbaar onderwijs hebben wij oog voor onze omgeving en staan we midden in de samenleving. Het Scheldemond College is een kleine school en daardoor overzichtelijk. Bij ons ben je geen nummer, jij staat centraal.

Direct naar:

Roosterwijziging
Schoolgids
Schoolplan
Ziekmelding

Volg een handmatig toegevoegde link
  • @scheldemondcollege

Volg een handmatig toegevoegde link
  • scheldemond_college

Volg een handmatig toegevoegde link
  • scheldemond_college

Scroll naar bovenzijde

We gebruiken cookies om de website goed te laten functioneren.

Accepteer cookiesMeer informatie

Cookie en privacy instellingen



Hoe wij cookies gebruiken

We kunnen vragen om cookies op uw apparaat te plaatsen. We gebruiken cookies om ons te laten weten wanneer u onze websites bezoekt, hoe u met ons omgaat, om uw gebruikerservaring te verrijken en om uw relatie met onze website aan te passen.

Klik op de verschillende rubrieken voor meer informatie. U kunt ook enkele van uw voorkeuren wijzigen. Houd er rekening mee dat het blokkeren van sommige soorten cookies van invloed kan zijn op uw ervaring op onze websites en de services die we kunnen bieden.

Essentiële Website Cookies

Deze cookies zijn strikt noodzakelijk om u diensten aan te bieden die beschikbaar zijn via onze website en om sommige functies ervan te gebruiken.

Omdat deze cookies strikt noodzakelijk zijn om de website te leveren, heeft het weigeren ervan invloed op het functioneren van onze site. U kunt cookies altijd blokkeren of verwijderen door uw browserinstellingen te wijzigen en alle cookies op deze website geforceerd te blokkeren. Maar dit zal u altijd vragen om cookies te accepteren/weigeren wanneer u onze site opnieuw bezoekt.

We respecteren volledig als u cookies wilt weigeren, maar om te voorkomen dat we u telkens opnieuw vragen vriendelijk toe te staan om een cookie daarvoor op te slaan. U bent altijd vrij om u af te melden of voor andere cookies om een betere ervaring te krijgen. Als u cookies weigert, zullen we alle ingestelde cookies in ons domein verwijderen.

We bieden u een lijst met opgeslagen cookies op uw computer in ons domein, zodat u kunt controleren wat we hebben opgeslagen. Om veiligheidsredenen kunnen we geen cookies van andere domeinen tonen of wijzigen. U kunt deze controleren in de beveiligingsinstellingen van uw browser.

Overige externe diensten

We gebruiken ook verschillende externe services zoals Google Webfonts, Google Maps en externe videoproviders. Aangezien deze providers persoonlijke gegevens zoals uw IP-adres kunnen verzamelen, kunt u ze hier blokkeren. Houd er rekening mee dat dit de functionaliteit en het uiterlijk van onze site aanzienlijk kan verminderen. Wijzigingen zijn pas effectief zodra u de pagina herlaadt

Google Webfont Instellingen:

Google Maps Instellingen:

Google reCaptcha instellingen:

Vimeo en Youtube video's insluiten:

Privacy Beleid

U kunt meer lezen over onze cookies en privacy-instellingen op onze Privacybeleid-pagina.

Accept settingsHide notification only